טבעת נישואין

טבעת נישואין היא הטבעת אותה עונד החתן לכלה בטקס החתונה. מנהג זה מקובל בחברות ודתות שונות, ובכללן ביהדות. בדתות שונות נהוג כי גם הכלה מעניקה טבעת נישואין לגבר, אולם על-פי ההלכה היהודית לא חלה חובה כזאת. עם זאת, כיום גברים רבים (וגם נשותיהם) מעוניינים בענידת טבעת נישואין, המסמלת את מצבם המשפחתי.

טבעת נישואין לפי ההלכה צריכה להיות עשויה מחומר אחד, בעלת עיצוב פשוט, חלק וללא אבנים משובצות, ובתנאי שנקנתה מכספו של החתן והיא עולה לפחות פרוטה. המחמירים אוסרים כל עיטור או חריטה על הטבעת, ואילו המקלים יאפשרו עיצובים קלים בטבעת האירוסין, כל עוד הטבעת עשויה כולה מאותו חומר ולא משובצת בה אבן יקרה. תנאים אלו נקבעו בכדי שהכלה תוכל להעריך נכונה את ערך הטבעת, ולא תטעה לחשוב כי הטבעת שווה יותר מערכה האמיתי, ובגלל זה נאותה להינשא. העיצוב הפשוט נועד להבטיח את זה שערכה האמיתי של טבעת הנישואין איננו חומרי אלא בעצם מטרתה – עריכת הקידושין.

טבעת הנישואין נענדת על האצבע המורה של יד ימין של הכלה בזמן הקידושין בחופה ע"י החתן, תוך כדי אמירת הפסוק" "הרי את מקודשת לי בטבעת זו", ומהווה את אחד מרגעי השיא של החתונה. לאחר החופה מעבירה הכלה את הטבעת לקמיצה של יד שמאל.

טבעת נישואין – עיצוב וסגנון

טבעת הנישואין המקובלת ביותר כיום היא טבעת העשויה זהב צהוב או לבן חלקה. יחד עם זאת, זוגות רבים בוחרים לעצב זוג טבעות ייחודי בעיצוב אישי. לרוב, טבעת מזהב שעבר תהליך יציקה תהיה באיכות נמוכה יותר מטבעת העשויה מזהב שנרקע ועוצב בעבודת יד. אך ההבדלים בתוצר המוגמר יהיה מינוריים, וספק אם תבחינו בהם גם לאחר שנים רבות. יש הבוחרים לשבץ יהלומים ואבני חן שונות בטבעת לאחר החתונה.

טבעת נישואין – למה כדאי לשים לב

טבעת נישואין צריכה להיות קודם כל נוחה. זכרו כי טבעת זו אמורה להיות על אצבעכם לאורך שנים ארוכות של זוגיות מאושרת. הוסיפו לכם לרשימת ההכנות לחתונה הזמנת טבעת נישואין לפחות חודש מראש. לא כדאי לדחות את ההזמנה לרגע האחרון. חשוב שיהיה לכם מספיק זמן כדי להתאים את הטבעת לאצבע ולוודא כי היא במידה הרצויה. טבעת הנישואין צריכה להיות מושחלת בקלות על פרק האצבע התחתון. מאחר ורוחב האצבע משתנה בהתאם לשינויי טמפרטורה, כדאי לדאוג לכך שהטבעת לא תהיה צמודה מדי לבסיס האצבע. טבעות נישואין נעות בטווח מחירים של כמה מאות שקלים לכמה אלפים, בהתאם לעיצוב הטבעת, אופן הכנתה, החומר שממנו היא עשויה וטוהר הזהב, במקרה שהיא עשויה מזהב. טוהר הזהב נמדד ביחידות קארט, כאשר 24 קראט זה זהב טהור באופן מוחלט.

והכי חשוב – אל תשכחו להביא את הטבעת לחתונה. בלעדיה לא תוכלו להתחתן...