מה חשוב לדעת על טבעות אירוסין?

בניגוד לטבעות נישואין שמחויבות להיות פשוטות על פי ההלכה, לטבעות אירוסין אין שום מגבלות הלכתיות מהן אינן קשורות למסורת דתית כלשהי, והן יכולות להגיע בשלל צורות, צבעים ועיטורים. הטבעת ניתנת על ידי הגבר לבת הזוג המיועדת במעמד הצעת הנישואין ולכן יש לה חשיבות כבדת משקל.

אמנם כמעט כל טבעות האירוסין משובצת ביהלום, אבל כמו שאתם בוודאי יודעים, לא כל היהלומים נולדו שווים ולכן טווח המחירים של טבעות אירוסין נע בין כמה אלפי שקלים לבין כמה מאות אלפי שקלים, מחיר שרק אנשי האלפיון העליון כנראה יכולים להרשות לעצמם...

מסיבה זו, כדאי שקודם כל נבין קצת את הפרטים הטכניים שמשפיעים על המחיר, ולמעשה מדובר בעניין פשוט יחסית :

קראט וקראט

כולם אוהבים לנצנץ במספרי קראט, אבל לקראט יש למעשה שתי משמעויות בהקשר של טבעות אירוסין :

אחוזטוהר המתכת – כמה אחוז מהווה הזהב מתוכה (24 קראט הוא 99.99% זהב). מכונה גם K

משקל היהלום עצמו, כאשר כל קראט שווה ערך ל – 200 מ"ג. מכונה גם ct. בפועל, רוב היהלומים על גבי טבעות נישואין שוקלים פחות מקראט אחד, ולכן נהוג לציין מספר זה בנקודות. לדוגמה, יהלום 0.5 קראט יכונה יהלום 50 נקודות.

השפעת הקראט בנקודות על מחיר הטבעת

בעוד טוהר המתכת הוא מספר בודד, יש טבעות אירוסין עם מספר יהלומים עליהן. לכן, לא יהיה זה נכון להשוות טבעת עם יהלום 50 נקודות עם טבעת הכוללת שני יהלומים 25 נקודות כל אחד מכיוון שהטבעת בעלת היהלום הבודד תהיה יקרה יותר. לכן, האמירה האופנתית והזולה יותר היא יהלום אחד מרכזי ולשני צדיו יהלומים קטנים יותר.

השפעת הקראט ב K  על מחיר הטבעת ארוסין והמראה שלה

בגלל אחוז הזהב השונה במתכת בין קראט לקראט, יש לו השפעה ישירה על צבע הטבעת, אבל גם על החוזק שלה. לכן, בפועל קונים הרבה פחות טבעות 18 קראט בגלל שהן פחות עמידות וזאת למרות שהצבע שלהן יפה יותר.

ואם כבר צבע, בוודאי יצא לכם לשמוע על זהב "ורוד", "אדום" או "לבן". הצבעים השונים נוצרים לפי סוג הסגסוגת, כלומר, אילו מתכות נוספות קיימות בטבעת חוץ מזהב. לדוגמה, הזהב הוורוד נוצר מסגסוגת המכילה אחוז גבוה של נחושת. מסיבה זו, הצבע הוא יותר בחירה אישית ולרוב אין לו השפעה גדולה על מחיר הטבעת.

מאפייני היהלום השונים ותעודת גמולוגית

לכל יהלום יש שלושה מאפיינים נוספים מלבד משקלו בקראט:

ביחד עם הקראט אותו הזכרנו קודם לכן, הפרמטרים האלו נקראים גם 4C. חשוב להדגיש שלא כל הפרמטרים נראים בעין בלתי מזוינת ולפעמיים גם יהלומנים מומחים יתקשו להבדיל ביניהם בלי בדיקה מדוקדקת. לכן , חבל להשקיע בפרמטר ספציפי רק כי הוא נשמע יוקרתי יותר מכיוון שהדבר כן עלול להשפיע על מחיר היהלום.

מה שכן חשוב לדרוש היא תעודה גמולוגית המאשרת את הפרמטרים האלו, אחרת יהיה ניתן פשוט לרמות אתכם במחיר. התעודה חשובה מאוד גם לעניין הביטוח על הטבעת והאחריות.

כמו כן, ישנו טריק ידוע שבאמצעותו הופכים יהלום פגום עם חורים ליהלום "מלא" בעזרת תוספת סיליקון. מלבד העובדה שמדובר בעבירה פלילית לכל דבר ועניין, יהלומים אלו נוטים פשוט להתפורר במקרה הטוב ולהתפוצץ תחת מים חמים במקרה הרע...

טרנדים בבחירת טבעות אירוסין

מכיוון שטבעות הנישואין הן גם אמירה חברתית, ישנם טרנדים שונים בתחום, לדוגמה :

בכל מקרה, לפעמיים עדיף דווקא לא להיצמד לטרנדים, שהרי בניגוד לבגד או תסרוקת, טבעת לרוב לא מחליפים...

גודל טבעת האירוסין

לסיום,גודל הטבעת הוא אחד הפרמטרים החשובים ביותר (מן הסתם), אבל גם המתעתע ביותר, שהרי אנחנו לא יכולים לדעת מהו גודל האצבע המדויק של הכלה. לכן, ההמלצה היא לבחור בגודל הממוצע של 52-53 ולבצע תיקון אחר כך במידה וצריך.